Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki Gminne 2013

 

Po letnich miesiącach wytężonej pracy dla rolników z terenu gminy Dobrodzień przyszedł czas świętowania. Gminne Dożynki 2013- symboliczne święto plonów odbyło się w dniach 31 sierpnia - 1 września w Pludrach.

Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się już w sobotę o godz. 15 występem dzieci z zespołu szkolno – przedszkolnego z Pluder oraz pokazem tańca Mażoretek z Dobrodzienia. Następnie na scenie pojawiły się: klub karate Nidan z Zawadzkiego oraz kapela podwórkowa Lewiniacy. Pierwszy dzień obchodów święta plonów zakończyła zabawa z DJ.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 1 września, a rozpoczęły się uroczystą mszą dożynkową w intencji rolników i ich rodzin w kościele p.w. Św. Antoniego w Pludrach, gdzie ks. Piotr Popanda odprawił uroczystą mszę świętą żniwną w intencji rolników i ich rodzin, w podzięce za szczęśliwe zbiory.

Po zakończonej mszy świętej barwny korowód udał się na plac festynowy, gdzie odbyły się główne obrzędy dożynkowe. Wszyscy przybyli na dożynki poczęstowali się kołoczem śląskim z kawą, a otwarcia dożynek dokonała burmistrz Dobrodzienia, pani Róża Koźlik. Następnie na ręce pani burmistrz przekazany został przez starostów dożynek – państwa Halinę Gajdzik i Arnolda Świerczok, symboliczny chleb dożynkowy.

W międzyczasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszą koronę dożynkową, najpiękniejszy pojazd w korowodzie dożynkowym i najpiękniejszą dekorację dożynkową. Pojazdy  zostały poddane ocenie komisji, której zadaniem było wybrać te najciekawsze. W skład komisji weszli: pani Agnieszka Hurnik- dyr. Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, pan Joachim Wloczyk – dyr. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu, pani Liliana Adamska – inspektor ds. rolnictwa i leśnictwa w Urzędzie Miejskim w Dobrodzieniu. Tytuł Najpiękniejszego Pojazdu Korowodu Dożynkowego otrzymały wozy z sołectwa Ligota Dobrodzieńska. Drugie miejsce wóz z sołectwa Główczyce, trzecie z sołectwa Pludry oraz wyróżnienie przyznano sołectwu Szemrowice. Ocenie komisji podlegały także będące zwieńczeniem pracy rolników korony dożynkowe. Najpiękniejszą okazała się korona sołectwa Kolejka. Drugie miejsce exequo zajęły sołectwa Myślina oraz Pludry. Tradycją dożynkową w naszej gminie stało się zabawne przystrajanie posesji. Komisja, mająca wybrać najzabawniej przystrojoną posesję postanowiła nagrodzić następujące posesje: pierwsze miejsce posesja pani Gabrieli Grabinskiej, drugie miejsce: posesja pani Krystyny Langner, trzecie miejsce posesja rodz. Macioł i Krawiec; wyróżnienie otrzymali: pani Anna Jelonek oraz pan Czesław Magdziński.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Od godz. 15 w śląskich klimatach publiczność rozbawiał Książę Lipin – Andrzej Potępa a od 19 znany z radia i TV zespół
Karpowicz Family. Udane święto plonów zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Mokato”. Całej imprezie towarzyszyły loteria fantowa, wesołe miasteczko oraz stoiska gastronomiczne.

 

LA

 

 

 

 

Wersja XML