Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Nowy samochód pożarniczy w Gminie Dobrodzień

 

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrodzieniu otrzymali nowy samochód. Zbudowany na podwoziu Mercedesa Atego średni pojazd ratowniczo – gaśniczy z napędem uterenowionym 4x4, zakupiony został ze środków pochodzących z dofinansowania w ramach dotacji z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu oraz dotacji Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu ze środków własnych jak również w ramach pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Koszt pojazdu zamknął się w kwocie 600.000 złotych. Dostawcą pojazdu było Przedsiębiorstwo Specjalistyczne „BoCar” z Korwinowa koło Częstochowy, wyłonione w ramach przetargu.

Samochód zastąpił prawie 40-letniego Stara 244, który odszedł na zasłużoną emeryturę. Na pojeździe znajduje się podstawowe wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych. Większość sprzętu zamontowanego na nowym nabytku dobrodzieńskich strażaków pochodzi z zasobów jednostki. Dodatkowym wyposażeniem jest wyciągarka zamontowana z przodu pojazdu, maszt oświetleniowy, trzyprzęsłowa drabina nasadkowa, działko wodno - pianowe oraz drobna armatura wodno – pianowa. Węże tłoczne, mostki przejazdowe, sito kominowe oraz nóż do cięcia szyb ufundowali sponsorzy.

Samochód wszedł do służby 14. września. Obecnie w jednostce OSP w Dobrodzień służą trzy pojazdy ratowniczo – gaśnicze oraz  jeden pojazd ratowniczy. Strażacy dysponują dwoma hydraulicznymi zestawami ratowniczymi, dwoma pompami szlamowymi, dwoma pompami pływającymi, piłami do drewna, stali i betonu, dwoma zestawami PSP R1, trzema agregatami prądotwórczymi, agregatem oddymiającym, detektorami gazów, aparatami powietrznymi oraz niezbędnymi środkami łączności bezprzewodowej.

Mercedes dla ochotników z Dobrodzienia jest czwartym pojazdem wprowadzonym do podziału bojowego w ostatnich dwóch latach na terenie Gminy Dobrodzień. Wcześniej druhowie z OSP Kocury – Malichów otrzymali gaśnicze Iveco, sprowadzone z zagranicy i wyremontowane przez członków jednostki, ochotnicy z Dobrodzienia wzbogacili się o ratowniczego Mercedesa Vito, dar jednego z przedsiębiorców. Przedostatnim zakupem była nowa, ciężka Scania ratowniczo – gaśnicza dla OSP Szemrowice sfinansowana ze środków unijnych i dotacji Gminy Dobrodzień.

 

 

Wersja XML