Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dni Dobrodzienia 2017'

 

Dni Dobrodzienia 2017 odbywają się  w dniach 21-23 lipca. W 2017 roku przypada 135. rocznica wydania dzieła Augustina Weltzla – „Geschichte der Stadt und Herrschaft Guttentag” - wszechstronnego opracowania historii miasta i dworu Dobrodzień do roku 1880, w tym roku również uroczyście obchodzimy rocznice – 200. urodzin i 120. śmierci autora, uważanego za najwybitniejszego historyka Górnego Śląska, z tego powodu  obchody Dni Miasta rozpoczęły się forum dyskusyjnym, którego temat przewodni brzmiał: „Augustin Weltzel (9 IV 1817 – 4 XI 1897) „w zaciszu tworkowskiej fary rozjaśniał mroki dziejów górnośląskiej ojczyzny” – autor kronik pięciu miast: Dobrodzienia, Koźla, Prudnika, Raciborza i Żor. W piątek 21 lipca rozpoczęły się  rozgrywki w  Turnieju Szachowym o Tytuł Mistrza Drewnianej Figury Szachowej, a na placu festynowym odbył się koncert zespołu „Schlesien Gebiet” oraz dyskoteka.

Sobotnie atrakcje poprzedził akcent sportowy – po raz 12. na terenie miasta odbywał się bieg „Dobrodzieńska Dycha”. W godzinach popołudniowych rozpoczęły się XXI Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło”, w których udział wzięły takie zespoły, jak:  Zespół Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia, Zespół Gołężanki, zespół Tyrolska Kapela Stefana, zespół DIKANDA, Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU, zespół góralski – Ino Ros, zespół  Sunrise. W tym dniu Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik na mocy Uchwały nr XXVII/230/2017 z dn. 22 czerwca 2017 r. nadała Panu Gottfriedowi Wolf tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Dobrodzienia”.

Pan Gottfried Wolf jest obywatelem Niemiec, długoletnim nauczycielem Kathie-Kollwitz-Schule w Bruchsal. Od 1992 roku jest współorganizatorem partnerskiej wymiany młodzieży między Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu i Kathie-Kollwitz-Schule w Bruchsal. Podsumowując działalność Pana Gottfrieda na niwie współpracy międzyszkolnej, dyrekcja oraz nauczyciele Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu wspominają, iż był on zawsze przyjacielem Dobrodzienia, rozsławiał nasz region w Bruchsal, jako wielki promotor naszych wzajemnych relacji.  Jego postawa jest doskonałym przykładem, że jeden człowiek może budować swoją postawą trwałe porozumienie pomiędzy narodami i regionami.

Ostatni dzień dni miasta, organizator – Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu proponował spędzić w sposób biesiadny, na scenie wystąpiły mażoretki Fantazja, Kabaret Weźrzesz, Damian Holecki oraz zespół Voyager. Gwiazdą niedzielnych uroczystości był zespół Sound'n'Grace.

Sound'n'Grace nie jest klasycznym chórem gospel, zarówno pod względem repertuaru, jak i wizerunku scenicznego – koncertuje nie tylko w miejscach uznawanych za 'święte' ale i w klubach jazzowych (Akwarium Jazzarium, Tygmont, Hybrydy), rockowych (Hard Rock Café), w centrach artystycznych (Fabryka Trzciny, Teatr Praga) oraz na scenach prestiżowych teatrów (Teatr Capitol, Teatr Kwadrat, Teatr Polski).  Wśród solistów, którzy pracowali, bądź nadal pracują z chórem, znajdują się laureaci Opolskich Debiutów (TVP1), Szansy na Sukces (TVP2), Twojej Drogi do Gwiazd (TVN) oraz Konkursu Piosenki im. Agnieszki Osieckiej . Ponadto grupa została doceniona przez takie gwiazdy polskiej sceny jazzowej i r’n’b jak: Dorota Miśkiewicz, Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Life New M czy NuSoulCity. Gościnnie z chórem występowali także: Ola Nowak z zespołu „Dziewczyny“, Mateusz Krautwurst z „The Positive“  a także Nick Sinckler.

W niedzielny poranek na zalewie przy ul. Lublinieckiej w Dobrodzieniu odbyły się Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza dla mieszkańców Gminy Dobrodzień, a kryta pływalnia w Dobrodzieniu proponowała Otwarte Zawody Pływackie o Puchar Starszego Cechu Rzemiosł Różnych. W kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu odbył się koncert odpustowy:  „Nasz Bóg jest wielki” – w wykonaniu „Dionizos and Sisters” oraz dzieci i młodzieży z Parafii Wysoka.

Galeria zdjęć Dni Dobrodzienia 2017 znajduje się na stronie organizatora www.dokis.info oraz www.facebook.com/dokis.dobrodzien

JPEGDni-Dobrodzienia-2017.jpeg

Wersja XML